Co dzieje się z organizmem kiedy pościsz?

Kiedy zdecydujesz się na post, twój organizm przechodzi przez szereg zmian fizjologicznych, aby dostosować się do braku spożywania pokarmu. Post może trwać od kilku godzin do kilku dni, a nawet tygodni. Oto, co dzieje się z organizmem podczas postu:

Zmniejszenie insuliny

Insulina jest hormonem, który kontroluje poziom cukru we krwi. Kiedy spożywasz jedzenie, poziom cukru we krwi wzrasta, co powoduje wydzielanie insuliny. Kiedy pościsz, poziom insuliny w organizmie zaczyna spadać, co prowadzi do zmniejszenia wchłaniania glukozy i wzmaga procesy odnowy komórek.

Autofagia

Autofagia: Autodestrukcja komórek – gdy dostępność energii jest ograniczona, komórki w twoim organizmie przeprowadzają proces, w którym zużywają uszkodzone białka i inne składniki wewnątrz komórek. Proces ten nazywa się autofagią i pozwala na regenerację komórek oraz oczyszczenie z niepotrzebnych i uszkodzonych elementów.

Lipoliza

Lipoliza to proces, w którym tłuszcze są uwalniane z tkanki tłuszczowej i przetwarzane na energię. Podczas postu, kiedy poziom insuliny spada, organizm zaczyna uwalniać tłuszcze, aby wykorzystać je jako źródło energii.

Zmniejszenie stanów zapalnych

Podczas postu obniża się poziom cytokin, czyli substancji wywołujących stan zapalny. Jest to korzystne dla osób z chorobami autoimmunologicznymi, alergiami i innymi stanami zapalnymi.

Zwiększenie ilości hormonu wzrostu

Hormon wzrostu jest hormonem anabolicznym, który pomaga w regeneracji tkanki mięśniowej i innych tkanek. Podczas postu poziom hormonu wzrostu wzrasta, co może pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej podczas redukcji tkanki tłuszczowej.

Autor:

Autor:

Czas czytania: < 1 minute