Dieta ketogeniczna jest idealna dla kobiet w okresie menopauzy

Uderzenia gorąca, nieregularne miesiączki, zmienność nastrojów i nagły przyrost masy ciała. Niektóre kobiety znoszą ten czas znacznie gorzej niż inne, jednak prawda jest taka, że menopauza dotyczy każdej kobiety i NIE jest ona wcale przyjemnym doświadczeniem. Jak skutecznie łagodzić jej objawy? Nowe dowody sugerują, że dieta ketogeniczna sprawdza się w tym celu doskonale.

Stosowana prawidłowo wysokotłuszczowa, niskowęglowodanowa dieta keto jest jednym z najbardziej niezawodnych sposobów na przywrócenie równowagi hormonalnej. Po czterdziestce nadal możesz być zdrowa, szczupła i czuć się niesamowicie młodo.

Dieta keto równoważy hormony

Menopauza wytrąca hormony z równowagi. Dieta ketogeniczna może pomóc szybko i naturalnie skorygować te braki.

Tradycyjna dieta jest bogata w węglowodany i powoduje problemy z insuliną. Problemy z insuliną powodują z kolei przyrost masy ciała, co pogarsza objawy menopauzy. Dieta ketogeniczna polega na maksymalnym ograniczeniu węglowodanów dostarczanych do organizmu, dzięki czemu pomaga zrównoważyć poziom insuliny i szybko łagodzi objawy menopauzy.

Co więcej, keto zasila mózg znacznie wydajniej niż tradycyjny sposób odżywiania, ponieważ jako paliwo do jego pracy wykorzystuje ketony, a nie glukozę. Dzięki temu znacznie zwiększa się poziom energii i zdolności poznawcze.

Ketoza stabilizuje energię

Gdy ludzie wejdą w stan ketozy doświadczają niezwykłego wzrostu energii, jasności umysłu i poprawy funkcji poznawczych. Dlaczego tak się dzieje? W momencie, kiedy ogranicza się węglowodany, przestaje się czerpać energię z glukozy. Zamiast tego przechodzi się na spalanie tłuszczu, znacznie silniejszego i o wiele bardziej stabilnego źródła energii.

Dieta keto pozwala schudnąć kobietom w okresie menopauzy

Cardio, jedzenie sałatek i liczenie kalorii – to wszystko pomaga, jednak może nie być wystarczalne do kontrolowania wagi w okresie menopauzy.

Wiele kobiet twierdzi, że bez względu na to, co robią waga rośnie po przekroczeniu czterdziestki. Z biegiem czasu jest coraz gorzej – kilogramy się piętrzą, często w możliwie najgorszych partiach ciała. Dodajmy do tego jeszcze uderzenia gorąca, niekontrolowane wahania nastroju, ciągłe zmęczenie, gwałtowne obniżenie libido… Wygląda jakby ktoś sobie z kobiet żartował, prawda?

Na szczęście istnieją niepodważalne dowody naukowe, że dieta ketogeniczna może wywołać szybką i przede wszystkim zdrową utratę zbędnych kilogramów, nawet u kobiet przechodzących menopauzę. Dieta keto zapewnia sytość, satysfakcję z jedzenia i zapobiega napadom głodu. To doskonały sposób na zatrzymanie wzrostu masy ciała i utratę nadprogramowych kilogramów na dobre, bez efektu jojo.

Jednak jest w tym wszystkim pewien haczyk – aby uzyskać jak najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie należy przestrzegać spersonalizowanego planu żywieniowego, który dostosowany jest do indywidualnych potrzeb. Taki plan żywieniowy bierze pod uwagę wiek, wzrost, wagę i preferencje żywieniowe. Finalnie pomaga to znacznie usprawnić proces odchudzania. Co więcej, kobiety w okresie menopauzy, które przestrzegają takiego spersonalizowanego planu żywieniowego, tracą na wadze dwa razy szybciej niż te, które tego nie robią.

Keto poprawia jakość snu

Kobiety podczas menopauzy bardzo często miewają problemy ze snem. Jeśli przyciemnienie światła i unikanie kofeiny nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć dietę ketogeniczną.

Jak taki plan żywieniowy wpływa na sen? Po przejściu adaptacji jakość snu poprawia się natychmiastowo. Śpi się dłużej i głębiej. Każdego dnia o poranku ma się więcej energii, jest się bardziej zrelaksowanym i wypoczętym.

Usprawnia pracę mózgu

Wiele osób zastanawia się, czy dieta ketogeniczna pomaga w funkcjonowaniu mózgu. Po pierwsze, prawidłowo wykonana dieta ketonowa jest bardzo bogata w tłuszcze. Większość naszej tkanki mózgowej składa się z kwasów tłuszczowych, więc dieta która jest w nie bogata w naturalny sposób wspomaga pracę mózgu.

Po drugie, jednym z zadań estrogenu jest dostarczanie glukozy do naszego mózgu w formie paliwa. Menopauza wyrzuca estrogeny z równowagi, a tym samym odcina mózg od głównego źródła paliwa. Dieta ketogeniczna eliminuje problem glukozy. Kiedy wchodzi się w stan ketozy, zamiast glukozy źródłem paliwa zostaje tłuszcz. Oznacza to, że można dostarczyć mózgowi stałe i stabilne źródło energii. Finalnie zmniejsza to lub wręcz eliminuje najgorsze objawy menopauzy.

Zwiększa popęd seksualny

Chociaż badania naukowe nie są w 100% rozstrzygające, diety wysokotłuszczowe są zwykle powiązane z wyższymi hormonami płciowymi, takimi jak estrogen. Istnieją dowody na to, że może to zwiększyć pożądanie seksualne i zwalczyć niskie libido.

Jest to ważna informacja dla kobiet przechodzących menopauzę, ponieważ spadek estrogenu wiąże się również ze spadkiem libido.

Dieta keto pomaga zwalczać zachcianki żywieniowe

Najbardziej ekscytującą korzyścią diety keto jest sposób, w jaki pomaga ona zwalczyć napady głodu. Konwencjonalne diety zawodzą, ponieważ są zbyt trudne do utrzymania na dłuższą metę. Prędzej czy później pojawiają się napady głodu, a zachcianki żywieniowe stają się nie do zniesienia.

Piękno diety ketogenicznej polega na tym, że im bardziej się jej przestrzega, tym łatwiej przychodzi unikanie zachcianek.

Jak sprawdzić, czy dieta keto jest odpowiednia dla Ciebie?

Jeśli jesteś w trakcie menopauzy lub się do niej zbliżasz, nie ma wątpliwości, że dieta ketogeniczna jest dla Ciebie świetnym wyborem.

Musisz jednak pamiętać, że należy unikać ogólnodostępnych informacji o diecie. Dlaczego? Ludzie, którzy piszą te artykuły i przepisy mają dobre intencje. Ale dieta ketogeniczna jest skomplikowana i trudno jest przestrzegać na własną rękę odpowiednio zbilansowanego planu posiłków.

Trzeba obliczać makroskładniki, węglowodany i planować menu z wyprzedzeniem. Nawet jeśli znajdziesz 4-5 dobrych pomysłów na posiłki żywieniowe, nie będziesz w stanie samodzielnie zbudować zrównoważonej diety.

Niezwykle ważne jest przestrzeganie spersonalizowanego planu diety keto, który jest stworzony specjalnie dla Ciebie. Dzięki temu utrata wagi jest szybsza i bardziej zrównoważona. Eksperci z Keto Switch Diet zrobią wszystko za Ciebie – wystarczy, że odpowiesz na kilka prostych pytań. Otrzymasz plan żywieniowy ułożony specjalnie dla Ciebie na podstawie innowacyjnego algorytmu.

Wykonaj ten prosty test, aby dowiedzieć się ile możesz schudnąć na diecie ketogenicznej.

Autor:

Autor:

Czas czytania: 4 min