W tym artykule:
Jak dieta ketogeniczna pomaga walczyć z cukrzycą?
Specjalne diety dla cukrzycy typu 2 często skupiają się na utracie wagi, dlatego też nieco szalonym pomysłem może wydawać się przejście na dietę wysokotłuszczową. Dieta ketogeniczna o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów może zmienić sposób, w jaki organizm przechowuje i zużywa energię. Tym samym może złagodzić objawy cukrzycy.
Dzięki diecie keto, Twoje ciało przekształca tłuszcz zamiast cukru w energię. Ten sposób odżywiania został opracowany w latach dwudziestych XX wieku jako metoda leczenia padaczki, ale obecnie szeroko badany jest wpływ tej diety na osoby chorujące na cukrzycę typu 2.
Dieta ketogeniczna może poprawić poziom glukozy we krwi, jednocześnie zmniejszając zapotrzebowanie na insulinę. Jednak wybór tego sposobu odżywiania należy dokładnie przemyśleć. Dieta keto na własną rękę może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Ważne jest, aby zdecydować się na w pełni spersonalizowany plan żywieniowy.
Zacznijmy od początku, czyli czym jest cukrzyca typu 2
Cukrzyca typu 2 to przewlekła choroba, w której poziom cukru lub glukozy wzrasta we krwi. Zazwyczaj insulina pomaga przenosi glukozę z krwi do komórek, gdzie jest ona wykorzystywana jako energia. W przypadku cukrzycy typu 2 komórki organizmu nie są w stanie reagować na insulinę tak dobrze, jak powinny.
Choroba ta może rozwijać się powoli. Objawy mogą być początkowo łagodne i łatwe do zignorowania:
- uczucie ciągłego głodu,
- brak energii,
- częste oddawanie moczu,
- rozmyty obraz,
- mrowienie lub drętwienie kończyn.
W miarę postępu choroby objawy narastają i mogą powodować pewne potencjalnie niebezpieczne powikłania. Jeśli Twój poziom glukozy we krwi utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie przez długi czas, możesz zacząć mieć:
- problemy z oczami,
- neuropatię,
- choroby nerek,
- zawał serca,
- udar mózgu.
Poza farmakologicznym leczeniem cukrzycy, w przypadku tej choroby ogromną rolę odgrywa dieta. Jest ona ważnym narzędziem, które pomaga utrzymać optymalne zdrowie serca i poziom glukozy we krwi.
Dlaczego dieta ketogeniczna?
Wiele osób z cukrzycą typu 2 ma nadwagę, więc dieta wysokotłuszczowa może wydawać się nieprzydatna. Nic bardziej mylnego. Celem diety ketogenicznej jest nauczenie organizmu czerpania energii z tłuszczu zamiast z węglowodanów.
Dieta wysokotłuszczowa nie oznacza jednak, że powinno się spożywać tłuszcze nasycone. W tym przypadku kluczowymi produktami spożywczym są tłuszcze zdrowe dla serca. Wśród powszechnie spożywanych produktów spożywczych na diecie ketogenicznej znajdują się:
- awokado,
- jaja,
- łosoś,
- oliwa z oliwek,
- wysokiej jakości mięso,
- orzechy.
Dieta ketogeniczna może obniżyć poziom glukozy we krwi. Kontrolowanie spożycia węglowodanów jest często zalecane dla osób z cukrzycą typu 2, ponieważ węglowodany zmieniają się w cukier i w dużych ilościach mogą powodować skoki cukru we krwi. Jeśli masz wysoki poziom glukozy we krwi, spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów może być dla Ciebie niebezpieczne. Dlatego właśnie dieta ketogeniczna jest dla Ciebie doskonałym wyborem.
Wybrała dietę ketogeniczną i poradziła sobie z cukrzycą
Kiedy Julita dowiedziała się w 2016 roku, że jest chora na cukrzycę typu 2, nie opuściła gabinetu lekarskiego z pełnym zrozumieniem, jak choroba wpłynie na resztę jej życia. „Kiedy dowiedziałam się, że mam cukrzycę, tak naprawdę nie wiedziałam, jak mam się z tym czuć. Byłam taka młoda i, mówiąc dosadnie, naiwna, jeśli chodzi o całą diagnozę. Dali mi leki, informacje o tym co mogę jeść i to wszystko”.
Lekarze Julity powiedzieli jej, że prawdopodobnie żyła z tym schorzeniem odkąd była nastolatką. „Objawy cukrzycy typu 2 narastają powoli, a ty nie zdajesz sobie sprawy z tego, jakie szkody ta choroba już zdążyła wyrządzić w twoim organizmie. Myślałam, że cukrzyca to coś, co mogę z czasem przezwyciężyć. Dopiero gdy zaszłam w ciążę w wieku 26 lat, zdałam sobie sprawę, że cukrzyca typu 2 jest poważną i przewlekłą chorobą”.
Przy pomocy treningów i zaleceń dietetycznych lekarza, w dwa lata udało się Julicie schudnąć 10 kilogramów. Chociaż postępowała zgodnie z wytycznymi lekarza, w pewnym momencie stało się dla Julity jasne, że będzie musiała wziąć sprawy w swoje ręce i opracować sposób na radzenie sobie z chorobą, który nie będzie wymagał od niej ciągłego polegania na lekach. ”Najczęstszym błędnym przekonaniem na temat cukrzycy typu 2 jest to, że łatwo sobie z nią poradzić i że w gruncie rzeczy wystarczy zrzucić nadprogramowe kilogramy. Mimo, że schudłam, mój poziom cukru we krwi był bardzo wysoki. Aby poradzić sobie z cukrzycą typu 2, przyjmowałam codziennie od 100 do 110 jednostek insuliny”.
Przyszedł jednak taki moment, kiedy Julita zdała sobie sprawę, że jeśli chodzi o leczenie cukrzycy, ważne jest to, ile jest ale zdecydowanie ważniejsze jest to, co jesz. W momencie gdy zdała sobie sprawę z tego, że dieta od lekarza i leki nie wystarczą, aby zapewnić jej zdrowie, zaczęła szukać informacji w internecie. Tam natknęła się na informacje o diecie Keto Switch Diet. Skonsultowała swój pomysł na spróbowanie diety ketogenicznej z lekarzem i dostała zielone światło. „Nie będę oszukiwała, przejście na dietę keto było dla mnie trudne. Ale chciałam dać szansę tej diecie, zwłaszcza jeśli mogłaby pomóc przy mojej cukrzycy typu 2”.
Po dwóch miesiącach stosowania diety ketogenicznej poziom cukru we krwi się poprawił. Julita mogła zmniejszyć liczbę jednostek insuliny do 75. „To była dla mnie wielka sprawa. Pokazałam swoje wyniki badań mojemu lekarzowi. Stwierdził, że zdecydowanie powinnam trzymać się diety keto. ”. Julita jest już na diecie ketogenicznej dwa lata. Nie musi już brać insuliny i mogła ograniczyć przyjmowanie leków. ”Może wydawać się to głupie, ale noszę w swoim portfelu zdjęcie strzykawek insulinowych. Patrzę na nie od czasu do czasu i przypomina mi o tym, jak daleko zaszłam. Sukces nie przychodzi z dnia na dzień i teraz już wiem, że ciężka praca doprowadza do celu. Poza tym, miałam świetną motywację – chciałam być zdrowsza dla mojej córki, aby mieć pewność, że zawsze przy niej jestem”.