Czy możesz jeść ser na diecie ketogenicznej?

Ser jest produktem o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów na diecie ketonowej. Jednak nie wszystkie sery są sobie równe. W tym poście dowiesz się, które sery możesz z powodzeniem stosować w swojej diecie.

Prawdopodobnie słyszałeś, że powinieneś unikać mleka na diecie keto, ponieważ jest ono stosunkowo bogate w cukier. A ponieważ ser jest zrobiony z mleka, możesz się zastanawiać, czy jest to produkt bezpieczny kiedy stosujesz dietę ketogeniczną.

Czy ser jest keto?

Istnieją różne rodzaje serów, od świeżych i dojrzewających, po solankowe. Każdy z nich będzie miał różny profil odżywczy, jednak większość z nich będzie przyjazna dla keto.

W rzeczywistości, sery mogą stanowić dużą część stosowanych produktów podczas przygody z dietą ketogenną, dla każdego, kto dobrze toleruje nabiał. Jest to doskonałe źródło tłuszczów i przyzwoitej ilości białka. Dodatkowo w tym produkcie znajdziemy inne cenne składniki odżywcze takie jak wapń, cynk, potas oraz kompleks witamin A, D i B.

Oprócz tego, że ser jest pożywny, na diecie ketogenicznej może być naprawdę wszechstronnym składnikiem. Warto jednak pamiętać o tym, że nie należy z nim przesadzać. Ser często zawiera około 300 kcal w porcji 100 gram. Zbyt wiele kalorii może znacznie utrudnić proces odchudzania, a nawet spowodować przyrost masy ciała.

Najlepsze sery na keto

  1. Ser kozi

Ser kozi to każdy jeden ser wytwarzany z mleka koziego. Jego zawartość odżywcza zależy od metody przetwarzania: drenowanie prowadzi do utraty białka, a jego postarzanie do wzrostu witamin z grupy B.

Nie bez powodu znajduje się na szczycie listy jako najlepszy ser na keto z dwóch powodów: jego białka są lepiej tolerowane przez większość ludzi niż te, które znajdują się w mleku krowim.

100 gram sera koziego zawiera 74 kalorie, 6 g tłuszczu, 5,2 g białka i 0 g węglowodanów.

  1. Serek śmietankowy

Serek śmietankowy to popularny produkt do smarowania. Swoją kremową konsystencję zawdzięcza wysokiej zawartości tłuszczu, która wynosi zazwyczaj około 33%.

Ma jednak nieco mniej białka niż inne sery. Możesz z powodzeniem wykorzystać go do zagęszczania zup, do smarowania naleśników lub jako dodatek do deserów.

100 gram serka śmietankowego typu Philadelphia zawiera 84 kalorie, 8,4 g tłuszczu, 1,9 g białka i 1,9 g węglowodanów.

  1. Ser pleśniowy

Niebieskie fragmenty we wszystkich serach pleśniowych pochodzą z kultur pleśni Penicillium. Dodaje się je na różnych etapach dojrzewania sera i zwykle w środowisku o kontrolowanej temperaturze. Jest to zjawisko całkowicie nieszkodliwe i nadaje serowi pleśniowemu wyraźny, lekko słony smak.

Ser pleśniowy ma podobny profil odżywczy do wielu innych rodzajów dojrzałego sera na keto, a to oznacza, że jest niskowęglowodanowy. Jego wyjątkowy smak sprawiają, że jest to jeden z najlepszych serów do przyprawiania potraw na diecie ketonowej. Świetnie sprawdzi się do zup, sałatek i jako dodatek do kurczaka.

100 gram sera pleśniowego zawiera 100 kalorii, 8 g tłuszczu, 6 g białka i 0,6 g węglowodanów.

  1. Parmezan

Parmezan charakteryzuje się wyrazistym smakiem z lekko owocowo-orzechowym posmakiem. Najczęściej używa się go do tartego makaronu, zapiekanek i całej masy dań z kuchni włoskiej.

Pod względem wartości odżywczych zawiera więcej białka niż inne twarde sery. Białko pomaga zwiększyć uczucie sytości i jest świetne do ogólnej utraty wagi. Poza tym, jest świetnym źródłem kilku witamin z grupy B, a także minerałów i elektrolitów.

100 g startego parmezanu zawiera 121 kalorii, 8g tłuszczu, 10,8 g białka i 1,1 g węglowodanów.

  1. Brie

Brie to miękko dojrzewający ser pochodzący z Francji, którego nie powinno się mylić z Camembertem. Ma białawą skórkę pleśni o silnie ziemistym aromacie. Jego środek jest miękki i bardzo kremowy.

Brie jest bogaty w wapń, sód, magnez i potas, czyli ważne w diecie ketogenicznej składniki odżywcze. Generalnie jest bezpieczny, jeśli jest właściwie przechowywany spożywany przed upływem terminu ważności. Ale podobnie jak w przypadku innych miękkich serów dojrzewających, istnieje niewielkie ryzyko zakażenia Listerią, co może być szkodliwe dla kobiet w ciąży.

100 gram sera brie zawiera 93 kalorie, 7,7 g tłuszczu, 5,8 g białka i 0,1 g węglowodanów.

Autor:

Autor:

Czas czytania: 3 min