Czym są ciała ketonowe?

Ciała ketonowe, nazywane także ketonami, to organiczne związki chemiczne powstające w wątrobie z kwasów tłuszczowych, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości glukozy jako źródła energii. Ciała ketonowe są ważnym źródłem energii dla organizmu w okresach niedoboru glukozy, na przykład podczas głodówki, postu, intensywnego wysiłku fizycznego lub w przypadku chorób, takich jak cukrzyca.

Ciała ketonowe są trzema związkami chemicznymi: acetonem, acetyloacetonem i β-hydroksymaślanem. Aceton stanowi około 2% wszystkich ketonów w organizmie, a β-hydroksymaślan i acetyloaceton stanowią pozostałe 98%.

Ciała ketonowe mają wiele funkcji w organizmie, w tym jako alternatywne źródło energii dla mózgu, serca i innych narządów, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości glukozy. Ponadto, ketony stymulują produkcję insuliny i wpływają na metabolizm glukozy i tłuszczów.

Kiedy organizm produkuje za dużo ketonów, może dojść do stanu zwanego ketoza, który jest związany z objawami, takimi jak zapach acetonu z ust, nudności, bóle brzucha, zmęczenie, dezorientacja i zaburzenia świadomości. Długotrwała ketoza może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak kwasica ketonowa, co jest stanem poważnym i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Autor: admin

Autor: admin

Czas czytania: < 1 minute