Dieta niskowęglowodanowa a dieta keto – poznaj różnice

Nietrudno zrozumieć zasady diety ketogenicznej:

Zwykle jej mianem określa się jadłospis zawierający mniej niż 50 g węglowodanów dziennie. Tymczasem dieta niskowęglowodanowa charakteryzuje się spożywaniem około 50-150 g węglowodanów. Tak niska ilość cukrów jak 50 g dziennie sprawia, że w organizmie wytwarzane są ciała ketonowe – produkty rozpadu tłuszczu. Generują one energię w komórkach zazwyczaj używających glukozy.

Jak dieta ketogeniczna poprawia zdrowie?

Wpływ żywienia ketogenicznego na zdrowie jest już bardziej skomplikowany.

Mózg i układ nerwowy czerpią energię z glukozy. Ketony to dla tych komórek zupełnie niespodziewane paliwo, które może jednak okazać się korzystne. Lecznicze właściwości diety ketogennej rozpoznano głównie jako łagodzące przebieg epilepsji. W dalszym ciągu prowadzone są badania nad wpływem tego typu żywienia na inne choroby.

Poza tym działanie tej diety na ludzki organizm jest bardziej skomplikowane. Wedle niektórych doniesień wspomaga ona proces chudnięcia bardziej niż inne typy żywienia. Niewykluczone, że jej korzyści wynikają głównie z ograniczenia węglowodanów oraz wystrzegania się bogatej w cukry, przetworzonej śmieciowej żywności.

Keto wspomaga utratę wagi

Dieta ketogeniczna może wspomagać chudnięcie na parę sposobów, między innymi przyśpieszając metabolizm i zmniejszając apetyt.

Żywność ketogeniczna jest bardzo sycąca, przez co może hamować produkcję hormonów stymulujących łaknienie. W ten sposób keto jest w stanie zmniejszyć apetyt i usprawnić proces redukcji wagi.

W metaanalizie z 2013 r. 13 różnych losowych grup kontrolnych, naukowcy odkryli, że osoby stosujące diety ketogenne straciły przez rok 0,9 kg więcej niż osoby stosujące dieta niskowęglowodanowa.

Podobnie przegląd 11 innych badań pokazuje, że w przeciągu pół roku osoby stosujące schudły 2,3 kg więcej niż te na diecie niskotłuszczowej.

Keto wspomaga pracę mózgu

Niektóre badania sugerują, że ketony wytwarzane na diecie ketogenicznej wywierają pozytywny wpływ na neurony, co oznacza, że mogą wzmacniać i chronić mózg oraz komórki nerwowe.

Co za tym idzie, ketoza może zmniejszyć ryzyko wystąpienia lub przebieg chorób takich jak Alzheimer.

Jednak wpływ tego typu diety na mózg wymaga dalszych badań.

Keto wspiera zdrowie serca

Na diecie ketogenicznej istotny jest wybór zdrowej żywności. Istnieją dowody na to, że spożywanie zdrowych tłuszczów (np. awokado) zamiast tych mniej zdrowych (np. skwarki) może poprawić kondycję serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu.

W przeglądzie badań z 2017 r. nad zwierzętami i ludźmi na diecie ketogennej podsumowano, że u niektórych osób nastąpił znaczny spadek poziomu całkowitego cholesterolu, lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL), złego cholesterolu i trójglicerydów, oraz wzrost lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) czyli dobrego cholesterolu.

Wysoki poziom cholesterolu może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zatem wpływ diety ketonowej na poziom cholesterolu może wspomagać pracę serca.

Niemniej jednak w przeglądzie stwierdzono, że pozytywny wpływ diety na serce zależy od jakości żywności. Dlatego kluczowe znaczenie ma przestrzeganie zdrowej, zbilansowanej pod względem składników odżywczych diety ketogenicznej.

Ważne wnioski

Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie dużej ilości tłuszczu, umiarkowanej białka i małej węglowodanów może mieć istotny wpływ na zdrowie. Począwszy od obniżenia poziomu cholesterolu, masy ciała i cukru we krwi, aż po poprawę nastroju i witalności.

Przejście na taką dietę może okazać się pewnym wyzwaniem, ale rosnąca popularność naturalnej, zdrowej żywności sprawia, że coraz łatwiej jest znaleźć pokarmy o niskiej zawartości węglowodanów.

Autor:

Autor:

Czas czytania: 2 min