Dlaczego tłuszcze trans i nasycone nie są zdrowe?

Tłuszcze trans i nasycone są dwoma typami tłuszczów, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Oba są uważane za “niezdrowe” tłuszcze, ponieważ powodują podwyższony poziom cholesterolu, który z kolei zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Tłuszcze nasycone

Tłuszcze nasycone to tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak tłuszcz mięsny, masło, smalec, sery, jaja i mleko. Podobnie jak tłuszcze trans, tłuszcze nasycone zwiększają poziom cholesterolu LDL (tzw. “zły” cholesterol) we krwi, który odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych i zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu.

Tłuszcze nasycone są również bardzo kaloryczne, co oznacza, że ​​mogą przyczyniać się do nadwagi i otyłości, co jest również czynnikiem ryzyka dla chorób sercowo-naczyniowych.

Z tego powodu organizacje zdrowia na całym świecie, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne, zalecają ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych do mniej niż 10% całkowitej ilości spożywanych kalorii, a najlepiej do mniej niż 7%.

Tłuszcze trans

Tłuszcze trans to tłuszcze roślinne, które zostały poddane procesowi hydrolizy lub utwardzenia. Produkty zawierające tłuszcze trans to między innymi margaryny, ciasta, ciastka, fast foody i wiele innych przetworzonych produktów spożywczych.

Podobnie jak tłuszcze nasycone, tłuszcze trans zwiększają poziom “złego” cholesterolu LDL, ale dodatkowo obniżają poziom “dobrego” cholesterolu HDL, który pomaga usuwać cholesterol z naczyń krwionośnych.

Badania wykazały, że spożywanie tłuszczy trans zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy oraz otyłości.

Autor:

Autor:

Czas czytania: < 1 minute