Jak dieta keto obniża poziom cukru we krwi?

Dieta ketogeniczna jest popularną dietą, która ma wiele zwolenników na całym świecie, ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne. Jedną z tych korzyści jest potencjalne zmniejszenie poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

O diecie keto

W diecie keto, większość kalorii pochodzi z tłuszczów, około 70-75%, a tylko około 5-10% kalorii pochodzi z węglowodanów. Osiąga się wówczas ketozę. Ketoza to stan, w którym organizm zaczyna spalać tłuszcz jako główne źródło energii, a nie glukozę, która pochodzi z węglowodanów.

Keto obniża poziom cukru we krwi

Wyniki badań wskazują, że dieta keto może pomóc w zmniejszeniu poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. W jednym badaniu przeprowadzonym na grupie osób z cukrzycą typu 2, dieta keto była skuteczniejsza w obniżeniu poziomu cukru we krwi niż dieta niskotłuszczowa.

Ponadto, dieta keto może pomóc w kontrolowaniu wagi ciała i poprawie lipidogramu, czyli poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Podczas stosowania diety keto, osoba ogranicza spożycie węglowodanów do około 20-50 g dziennie, a zwiększa spożycie tłuszczów i białek. Z powodu braku węglowodanów, organizm zaczyna spalać tłuszcz jako główne źródło energii. Prowadzi to do powstania ketonów, związków chemicznych produkowanych przez wątrobę w czasie metabolizmu tłuszczów.

Ważne jest również, aby osoby, które rozważają wprowadzenie diety keto, pracowały z lekarzem lub dietetykiem w celu opracowania spersonalizowanego planu żywieniowego, który zapewni im wystarczającą ilość składników odżywczych, w tym białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów.

Autor:

Autor:

Czas czytania: < 1 minute