Jak Twój organizm walczy z cukrzycą?

Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. W organizmie zdrowej osoby poziom glukozy we krwi jest kontrolowany przez hormon trzustkowy – insulinę. U osób z cukrzycą insulinowy mechanizm regulacji glukozy w organizmie jest zaburzony, co prowadzi do podwyższonego poziomu cukru we krwi.

Organizm walczy z cukrzycą na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, w jaki organizm reguluje poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą.

Insulina

Insulina jest hormonem trzustkowym, który jest odpowiedzialny za obniżenie poziomu cukru we krwi. U osób z cukrzycą typu 1, trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, aby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. W przypadku cukrzycy typu 2, organizm może produkować insulinę, ale komórki organizmu stają się oporne na insulinę, co utrudnia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. W takim przypadku lekarz może przepisać leki przeciwcukrzycowe lub insuliny, które pomagają zwiększyć wchłanianie glukozy przez komórki organizmu.

Kontrola poziomu cukru we krwi

Osoby z cukrzycą muszą regularnie monitorować swój poziom cukru we krwi, aby utrzymać go w normie. Regularne badania krwi pozwalają na monitorowanie poziomu cukru we krwi oraz kontrolowanie skuteczności leczenia.

Odpowiednia dieta

Dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu cukrzycy. Osoby z cukrzycą powinny unikać spożywania dużej ilości węglowodanów, zwłaszcza tych o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak słodycze i napoje gazowane. Zamiast tego powinny skupić się na jedzeniu posiłków bogatych w błonnik, białko i zdrowe tłuszcze, takie jak warzywa, owoce, orzechy, nasiona, mięso, ryby i oliwa z oliwek.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna pomaga zwiększyć wrażliwość na insulinę, co może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Osoby z cukrzycą powinny wybierać ćwiczenia aerobowe, takie jak jogging, chodzenie, pływanie, jazda na rowerze lub taniec, a także ćwiczenia siłowe, aby zwiększyć masę mięśniową i wzmocnić układ odpornościowy.

Autor: admin

Autor: admin

Czas czytania: 2 min