Post przerywany a zdrowie serca

Badania sugerują, że post przerywany może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca. W szczególności, ta dieta może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i zapobieganiu chorobom serca.

Co mówią badania naukowe na ten temat?

W jednym badaniu przeprowadzonym na osobach z nadwagą lub otyłością, zastosowanie postu przerywanego przez 12 tygodni spowodowało istotne zmniejszenie poziomu cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) oraz wzrost poziomu cholesterolu HDL (tzw. dobrego cholesterolu) w porównaniu do grupy kontrolnej, która stosowała standardową dietę o niskiej zawartości tłuszczu.

Inne badania sugerują, że post przerywany może pomóc w zmniejszeniu poziomu ciśnienia krwi, co również jest korzystne dla zdrowia serca. W jednym z tych badań, osoby z nadwagą lub otyłością, które stosowały dietę postu przerywanego, wykazywały zmniejszenie poziomu ciśnienia krwi i zmniejszenie masy ciała w porównaniu do grupy kontrolnej.

Korzyści z postu przerywanego

Post przerywany może również wpłynąć na redukcję stanów zapalnych, które są powiązane z chorobami serca. Badania wykazują, że post przerywany może zmniejszać poziom cytokin, które są markerami stanów zapalnych w organizmie.

Jednakże, warto pamiętać, że post nie jest odpowiedni dla każdego. Osoby z chorobami serca powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem postu przerywanego, aby ocenić, czy jest on bezpieczny dla nich. Ponadto, osoby z chorobami cukrzycy lub innych chorób metabolicznych również powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem postu przerywanego.

Autor:

Autor:

Czas czytania: < 1 minute