Post przerywany – na czym polega?

Post przerywany to sposób odżywiania, która polega na czasowej zmianie między okresem jedzenia a okresem postu. W trakcie okna żywieniowego, spożywasz pełnowartościowe posiłki, które dostarczają Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Okres ten trwa zazwyczaj od 4 do 8 godzin w ciągu dnia. W trakcie okresu postu, nie spożywasz żadnych kalorii, jedynie pijesz wodę lub inne napoje bezkaloryczne. Okres ten trwa zazwyczaj od 16 do 20 godzin w ciągu dnia.

Post przerywany ma różne warianty

Istnieje wiele różnych wariantów postu przerywanego. Wymienia się: 16/8, 20/4 lub 5:2, w zależności od czasu trwania okresów jedzenia i postu. Wariant 16/8 polega na jedzeniu przez 8 godzin w ciągu dnia i poście przez 16 godzin. 20/4 polega na jedzeniu przez 4 godziny i poście przez 20 godzin. Wariant 5:2 polega na spożywaniu pełnowartościowych posiłków przez 5 dni w tygodniu, a przez pozostałe 2 dni ograniczeniu spożycia do 500-600 kalorii dziennie.

Wiele prozdrowotnych korzyści

Post przerywany ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych. Wśród nich wymienia się poprawę funkcji metabolicznych, redukcję masy ciała, poprawę zdolności poznawczych, poprawę zdrowia serca, redukcję stanu zapalnego i poprawę zdrowia psychicznego. Post przerywany może pomóc w regulacji poziomu glukozy we krwi i insuliny. Może mieć to pozytywny wpływ na funkcje metaboliczne organizmu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Podczas stosowania postu przerywanego, ważne jest, aby dostosować dietę do swoich indywidualnych potrzeb i celów. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, poprawić zdrowie serca czy poprawić funkcje poznawcze, ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych w czasie okna żywieniowego. W tym celu należy spożywać różnorodne i zrównoważone posiłki, zawierające odpowiednią ilość białka, tłuszczów i węglowodanów.

post przerywany

Keep Fasting to innowacyjne narzędzie do wspierania postu przerywanego. Dostosowuje dietę do Twoich indywidualnych potrzeb, dzięki czemu odchudzanie jest jeszcze bardziej skuteczne.

Autor:

Autor:

Czas czytania: 2 min